Luty Bokiem – Początek

IMG_9119

Dzisiaj przygotujemy się do dziergania, czyli:

- ustalimy, co chcemy dziergać – kształt, wielkość, wzory;

- ustalimy, ile włóczki jest nam mniej więcej potrzebne;

- zrobimy próbkę, która będzie miała sens;

- przekonamy się, że można sobie sweter wyliczyć co do oczka i co do rzędu, zanim nawet nabierze się oczka.

O kształtach, wzorach, próbkach i wyliczeniach będzie filmowo.

Za to może się przydać powrót do wpisu „Ile? Ile? Ile?”. On Wam pomoże określić, ile włóczki jest Wam mniej więcej potrzebne na Wasze swetry. W tym wpisie odsyłam do stron DROPSa w poszukiwaniu wiedzy o ilości włóczki, ale tam znajdziecie też podpowiedzi, jaką grubość drutów wypróbować jako pierwszą. Co ważne, tam są też rysunki techniczne modeli razem z wymiarami i one mogą być wielką pomocą w określaniu kształtu, wielkości i dokładnych długości, szerokości i obwodów.

A u mnie? U mnie będzie realizacja marzenia, które „chodzi za mną” od jakiegoś czasu, czyli dzierganie z czegoś kudłatego. Mam ochotę na prosty w kształcie sweter z mohairu – luźny, nieco szersze rękawy, dekolt w lekko zmodyfikowany szpic. Teoretycznie jednokolorowy, ale z małym, specjalnym „cosiem”. Coś, to będzie kolorowy, pionowy pas wzoru na środku pleców. Wykorzystam mój ukochany ostatnio wzór z wpisu Prawie Jak Tkane. Będę dziergać z Elian Elegance, żeby było dość kudłate i miękkie.

To czas na cała resztę, czyli filmowe przekonywanie Was, że dziewiarska matematyka nie musi przerażać.

Kobieta z syndromem ciągłego niepokoju twórczego.

15 komentarzy

 • Czekam z niecierpliwością:)

 • U mnie dopiero połowa Zwariowanego otulacza i dużo przędzenia, plus roczny wszędobylski maluch ;) Dlatego nie będę z Wami dziergać sweterka, ale z przyjemnością obejrzę film i potem pooglądam gotowe udziergi :) Powodzenia!

 • No to czekam w gotowości :D Próbka zrobiona, sweter z grubsza rozrysowany, a czas na czekanie umilam sobie dzierganiem lace’owego szala.

 • Luty 7, 2017

  graada16

  Ja też przebieram rączkami:)) Próbka zrobiona, sweter wcale nie rozrysowany, bo poza tym że wiem jaki chcę wzór to jeszcze nie wiem jaki chcę kształt. Czekam na filmik może mnie olśni?

 • Ja jeszcze bez próbki ale włóczka wybrana i kształt swetra mam już w głowie. Na kartkę wrzucę jak będę liczyć. Teraz tylko czekam na filmik. U mnie włóczka to Nako mohair – jako bazowa a dodatkowa to albo dość spora resztka Elian Elegance albo Nako mohair albo obie. Jest tak pochmurno, że trudno mi ocenić kolorystycznie czy się nie będą żarły. Może wyjdzie słoneczko?…

 • Czekałam na ten luty z niecierpliwością :) wzór swetra już mam, problem tylko z włóczką bo chciałabym biały a to znaczy że muszę kupić :)) ale mam też w głowie czerwień zatem tymczasem zrobię przynajmniej próbkę wzoru może czerwony też będzie ładny :)

 • Ależ mnie cieszy to wspólne dzierganie! Projekt w głowie już mam, wzór ozdobny wybrany, muszę jeszcze przejrzeć włóczkowe zasoby, bo planuję na ten projekt nic nie kupować. Pewnie coś grubszego, po po obecnej dłubanince muszę się pocieszyć szybszym efektem. Na razie jeszcze kończę powoli swój sweterek po skosie, dziś skończę dół. Muszę się zmobilizować do rękawów, żeby do Was szybko dołączyć :) Co do styczniowego otulacza, to w końcu podjęłam decyzje. Skoro sweter robię po skosie, to otulacz jednak zrobię sobie na prosto, bo rzucił się na mnie pewien wzorek, który krzyczy i woła, że tylko on :D Więc otulacz będzie odskocznią w trakcie rękawów.

Musisz się zalogować aby komentować