Nie rozumiem opisu. Pomożecie?

589e31a432f4a

Szanowne Koleżanki Dziewiarki Bardziej Doświadczone,
mam czasopismo „Sandra Extra. Dzianiny na zimę” nr 4/2016, kupione w porywie bezrozumnego entuzjazmu. Próbuję przerobić z niego różne ściegi. I mam taki w opisie modelu 39: „[...] 1 o.p., 1 n., 1 o.p., teraz 1. o. przec. nad n. i wyciągnąć o. [...]”
Wydaje mi się, że rozumiem: ” [...] 1 oczko prawe, 1 narzut, 1 oczko prawe, teraz pierwsze (jest kropka po cyferce, znaczy, że chodzi o liczebnik porządkowy) oczko przeciągnąć nad narzutem i wyciągnąć oczko (a może „oczka” – to czasopismo nie odróżnia w skrótach liczby pojedynczej od mnogiej) [...]„.
To wzór główny, przerabia się go między oczkami brzegowymi w rzędach nieparzystych, w rzędach parzystych same lewe bez fikołków. Spróbowałam, jak umiałam: zrobiłam tę trójkę, przeciągnęłam pierwsze oczko po drucie nad narzutem i drugim oczkiem i zsunęłam, jednocześnie wywlekając te dwa oczka, nad którymi przeciągałam. W ten sposób liczba oczek wróciła do dwóch, to dobrze, bo nie chodziło o to, by ich nabrać, ale i mam wątpliwości:
1. W przepisie jest o przesuwaniu nad narzutem, ale nic o tym drugim oczku, no to co z nim? Bo jakby przerobić trzy, a potem przeciągnąć to pierwsze tylko nad narzutem, to przecież nie ma co z nim zrobić,
2. Jest w przepisie o wyciąganiu oczka/oczek, ale którego i w ogóle co to znaczy? Skąd mam je wyciągnąć? Chodzi o to/te (ściślej: narzut i oczko prawe) spod tego przeciągniętego oczka?
3. Oczywiście da się to przerobić tym systemem, jaki przyjęłam, tzn. przesuwając oczko nad narzutem i drugim oczkiem i takie przeciągnięte spuszczając, ale wtedy wychodzą same dziury, a to przepis na spódnicę i wcale nie wygląda ona na zdjęciu na ażurową, choć jest to zdjęcie na tyle niewyraźne, że nie jestem w stanie przyjrzeć się dobrze wzorowi. W każdym razie: nie ma we opisie nic o podszewce, wnioskuję więc, że spódnica nie może być za bardzo dziurawa.
Najbardziej paradoksalne jest to, że nie zamierzam robić tej spódniczki, chciałam się tylko przekonać jaki to ścieg (skoro zdjęcie nieczytelne) i teraz dręczy mnie, o co w nim chodzi. Czy to możliwe, że „1. oczko” znaczy: „pierwsze od strony lewego drutu, czyli ostatnie przerobione”? Jeszcze tego nie próbowałam, ale wydaje się to bez sensu, bo dokąd miałabym je ciągnąć?
No i to uff… koniec niemądrego tego problemu.

Zdjęcie autorstwa Anny Chojnackiej, zaczerpnięte ze strony http://www.koniakowski.pl/ z artykułu o fotografii elementów industrialnych na Śląsku, odzwierciedla zamęt w moim umyśle oraz plątaninę w mojej testowej robótce.

Córa marnotrawna w drodze powrotnej na łono rękodzieła.

5 komentarzy

 • Luty 11, 2017

  babaruda

  Serio? Jesli nie masz wyraznego zdjecia i opis jest niejednoznaczny, to po co zaprzatasz sobie tym glowe? Ludzie tworza buble, a my mamy zagadke do rozwiazania :-) Daj sobie spokoj, poszukaj sobie inny wzor a te gazetke sobie daruj. Szkoda Twojego czasu na buble, zrob cos ladnego w tym czasie :-) Powodzenia!

 • Ja się przyznaję bez bicia – nie rozumiem polskich opisów, których używają w przedrukach niemieckich gazetek. To tłumaczy chyba translator. A jeśli robi to człowiek, to jest wredną jednostką, która ma zapędy sadystyczne i wpędza jednostki zdrowe umysłowo w stany frustracji.
  Dorzuć może zdjęcie nawet nieczytelne, może nam to coś rozjaśni albo będzie przypominać coś, co znamy.

 • W swoich zasobach znalazłam podobny wzór, ale robi się go tak, że to narzutem owija się oczka prawe. Tworzy się dość zwarty wzór, imho bardzo pasujący do spódnic. Może to więc problem w tłumaczeniu, Nie on przeciągnął, ale jego przeciągnęli :) Mogę służyć zdjęciem.

 • Luty 11, 2017

  babaruda

  A jesli chcesz inspiracji na wzory do wyprobowania, polecam Ci te strone http://www.abc-robotek-na-drutach.com.pl/default.htm

 • Luty 11, 2017

  pacia_p

  OK, dziękuję za dobrą radę, żeby rzucić wzór razem z gazetką, pewnie skorzystam :)
  Zdjęcie postaram się mimo to pokazać, ale muszę najpierw mieć odpowiedni sprzęt.
  Stronę ABC znam, korzystam z satysfakcją.
  I wypróbuję to owijanie narzutem zamiast oczkiem.

Musisz się zalogować aby komentować