Tęczowa Chusta – część 1.

Ta chusta daje wiele możliwości – układ pasków może być dowolny. Ten zaprezentowany poniżej dał mi pewność, że wykorzystam cały motek tęczowej estońskiej wełny. 30 rzędów koloru na zmianę z 6 rzędami bieli.

IMG_4198

Na filmie macie oczywiście wszystko, co potrzebne do zrobienia części głównej, czyli:

- jak zacząć;

- gdzie wstawić markery i po co nam one;

- jak od razu ukryć końcówkę nitki z początku robótki;

- jak i gdzie dodawać oczka;

- jak zaczynać nowy pasek koloru tak, żeby nie było końcówek nitek do chowania i jak go zakończyć, wracając do tęczowego koloru tak, by nadal nie wyciągać szydełka.

Film doprowadzi Was w zasadzie do końca głównej części chusty, czyli będziecie miały na drutach ostatni szerszy pas bieli (na zdjęciu go nie widać, bo ja go jeszcze nie ma :) – planowany jest szerokości równej tęczowym pasom, czyli 30 rzędów). W drugiej części, która pojawi się już po Świętach zamkniemy oczka i dorobimy brakujący pas bieli na samej górze chusty, czyli na trzecim boku trójkąta. Ale zapewniam Was, że zanim do tego dotrzemy, to przed nami wiele prawych do zrobienia.

Na zdjęciu oczko centralne jest potraktowane jako drabinka centralna. Wasz środek chusty będzie wyglądał nieco inaczej – nie będzie miał żadnych dziur, ponieważ będziemy dodawać tam oczka tak samo jak przy brzegowych – jako prawe przekręcone. Gdyby ktoś chciał dziurki i drabinkę, to oczywiście można.

Na filmie obiecałam, że podam wymiary i ilości włóczki w tej chuście. Na razie mogę to zrobić bardzo orientacyjnie. Na pewno poszło 150 gramów Tęczy plus około 50 gramów białej włóczki. Wymiary to na razie wielka tajemnica, ale będzie to raczej po blokowaniu chusta wielkości namiotu a nie chustki do nosa (obstawiam ponad 180 na 90 cm). W drugiej części Tęczowego kursu razemrobienia chusta już na pewno będzie fizycznie gotowa, to dam znać, ile mierzy.

Uwaga – mała sugestia – jeśli ktoś ma w planach robienie takiej chusty z wełny grubszej niż 8/1, czyli na przykład średniej grubości estońskiej wełny, to zamiast wykorzystania splotu francuskiego może użyć dżerseju, czyli prawe po prawej, lewe po lewej w głównej części chusty – brzegowe i centralne oczka nadal bez zmian. Francuski tutaj został wykorzystany, żeby cienka Tęcza nabrała nieco grubości w chuście. Przy grubszej nitce takie dodawanie grubości nie jest już konieczne i same prawe po prawej stronie robótki będą bardzo odpowiednie.

I jeszcze jedno wyjaśnienie – to samo powiedziałam na filmie, ale na wszelki wypadek jeszcze raz – na filmie to zielone to „estonka” raczej nie z Estonii. Kupowana kilka lat temu na Allegro bez etykiet i bez potwierdzenia, skąd ona. Jest bardzo nierówna i to widać. Oryginalne estońskie wełenki są o niebo lepszej jakości i ich nitka jest o wiele równiejsza. Jeśli ktoś ma taką „estonkę” z Allegro, to splot francuski będzie lepszy – żeberka lewych oczek będą pozwalały na ukrycie nierówności.

A na wszelki wypadek od razu dodatek – czy można zrobić taką chustę nie z wełny, ale na przykład akrylowego melanżu? Można! Jeśli wykorzystamy splot francuski, który zapobiegnie zwijaniu się chusty, to możemy spokojnie wykorzystać kolorowe motki o „sztucznym” składzie. Trzeba jednak pamiętać, że blokowanie nie zmieni w zasadzie wielkości – chusta po wyschnięciu wróci w zasadzie do pierwotnego wymiaru. Dlatego dziergamy taką wielkość, jaka nam się marzy i nie liczymy, że nam się wyciągnie.

Kobieta z syndromem ciągłego niepokoju twórczego.

18 komentarzy

 • Kwiecień 3, 2015

  Gonia

  Fajnie wygląda,nie wiem ile zostanie mi teczowej, to też porwalabym się na coś takiego ale na razie zostało trochę rzędów i nie wiem czy skończę na święta :-(

 • Kwiecień 3, 2015

  kaja

  Witaj.
  Śliczna jest ta tęcza.Właśnie dziś przyszła do mnie Tęcza ze Slepiku, no i wiem co z nią zrobić.

 • Kwiecień 3, 2015

  Alva

  Właśnie dzisiaj odebrałam z poczty Ogień :) 168 gramów powinno wystarczyć.
  Chciałabym zrobić właśnie dżersejem, tylko zawsze mam obawy, że nawet po zblokowaniu dzianina będzie się zwijać.

  • Czyli rozumiem, że zapałałaś do Ognia taką miłością jak i moja :) Wystarczy i możesz spokojnie robić dżersejem. To jest owcza wełna, blokuje się na blachę. Oczywiście możesz zostawić pasek brzegowych oczek francuskim i ewentualnie na końcu (tam, gdzie u mnie będzie robiony ostatni szerszy pasek białym) też zrobić kilka lub kilkanaście rzędów francuskim. Wtedy to już nie ma możliwości, żeby się nawet próbowało zwijać.

 • Kwiecień 4, 2015

  skowronek

  Zycze radosnych Swiat jak ta Twoja chusta.Piekna poprostu ,piekna.

 • wpadłam dosłownie na chwilkę życzyć Wam zdrowych spokojnych świąt!

 • Kwiecień 4, 2015

  kaja

  Przyłączam się do życzeń.Spokojnych Świąt.

 • Kwiecień 6, 2015

  tayton

  W ten leniwy poranek postanowiłam wygrzabć swoją Estonkę i chustę zacząć …. a tu zong…mam wełnę 8/2 a nie cieńszą :-( Tak to jest jak ścisłej inwentayzacji się nie prowadzi. Wobec powyższego zapytanie ślę, kiedy w sklep-iku może będzie tęczowa Estonka 8/1?
  Maluka zawieszona w połowie, bo wełenki zbrakło, tęczowej brak wiec chyba tylko wlaka z ufokami została.

 • Kwiecień 10, 2015

  Mysikrolik

  Piękna ta chusta , chyba zamówię niedługo tą włóczkę, ale teraz szykuję się na Aeolian :) :) ;)

 • Kwiecień 14, 2015

  dreamingcomet

  no to zaczelam pierwsza chuste w zyciu! niestety po 30 rzadku mam pierwsze(mam nadzieje ze ostatnie) pytanie: albowiem wg filmiku po 30 rzedzie czyli kiedy zmieniamy kolor pierwszy marker powinien byc „wyjatkowy” a u mnie jest zwykly… cos zle policzylam? czy dorobic poprostu jeszcze jeden rzadek zanim zmienie kolor, aby pierwszy marker byl „specjalny” ?

  • Kwiecień 14, 2015

   dreamingcomet

   przliczylam zeberka po raz setny, i rzadki i chyba przy stawianiu kresek raz zroblam to podwojnie… a panikuje na zas jak toja ;) rozumiem ze zawsze kolor zmieniamy tak aby byc na stronie gdzie „niezwykly” marker pierwszy?

  • Dorobić. Zmieniamy tam, gdzie na początku marker niezwykły. Przy pierwszej zmianie to się zdarza, bo pierwszy rząd niektórzy policzą, inni nie.

Musisz się zalogować aby komentować